Business plan

Dodany przez: | kwi 15, 2015 | Kategorie: Aktualności, Szkoła pisania | 0 komentarzy

Business plan

Osie czasu kojarzą mi się z szarymi strzałkami, na których gałęzi usadzono za pomocą niebieskiego długopisu dziesiątki trudnych do zapamiętania zdarzeń. Nie wspominam ich z sentymentem, rzadko pomagały mi w nauce – daty odlatywały, zanim udało się je zamknąć w klatce pamięci. Przed napisaniem opowiadania bez planu chronologicznego następstwa zdarzeń trudno się jednak obejść, zwłaszcza że spora część uczennic(ów) ma z nim problem – podobnie jak z ciągami przyczynowo-skutkowymi. Szkolną receptą na tę bolączkę są plany w formie całych zdań bądź ich równoważników. Dzieciaki nie cierpią ich układania, a ja – sprawdzania.

Jean Rowling

Opierającym się przed sporządzeniem planu warto pokazać szczegółową rozpiskę, który sporządziła autorka „Harry’ego Pottera” przed napisaniem 5. tomu.

Długo szukałam alternatywy. Najciekawsze wydały mi się infografiki do sporządzania planów biznesowych: zmuszają do myślenia chronologicznego, każdy nowy  akapit musi wynikać z poprzedniego, ale etapy rozwoju akcji można (a nawet się powinno) zaznaczyć różnymi kolorami, a w paski, kółka, chorągiewki czy kwadraciki – wpisać fragmenty planowanego tekstu. Ułatwia to wychwytywanie i cerowanie luk w logice. A ile przy tym zabawy!

Pierwsza grafika obrazuje cudowny chaos twórczy, kolejne cztery – porządkowanie. Ostatnia przydaje się przy organizowaniu pracy.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *