Giełda wartości, czyli: ile kosztuje sprawiedliwość?

Dodany przez: | mar 27, 2012 | Kategorie: Treść lekcji | 0 komentarzy

Giełda wartości, czyli: ile kosztuje sprawiedliwość?

Cel lekcji w języku ucznia: Zastanowię się, na ile losy Klary zdeterminował brak lub nadmiar pieniędzy.

Nacobezu: topos pieniądza (złota), „finansowa” biografia Klary

Streszczenie lekcji w punktach: 1. Na początku przypomnieliśmy sobie dwie piosenki: Lizy Minelli „Money, Money” i Pink Floyd „Money”, 2. wymieniliśmy filmy i książki z toposem pieniądza (złota) oraz 3. związki frazeologiczne z wyrazem „pieniądze”, 4. analizowaliśmy słownictwo, którym Klara opisuje relacje między ludźmi (opierające się na frazeologizmach obracających się wokół finansów), 5. (anonimowo) wypełnialiście ankiety, w których wskazywaliście dwie najważniejsze dla siebie wartości, następnie dokonaliśmy ich wyceny na tablicy-indeksie, 6. wyceniliśmy również nieruchomości Guelllen – sprawdzaliśmy kto co może zakupić za swoje akcje-wartości, 7. borykaliśmy się z pytaniem: Ile w Guellen kosztuje sprawiedliwość?, 8. na koniec próbowaliśmy ocenić, jaki wpływ miały na życie Klary pieniądze – ich brak, ich nadmiar?, 9. i już na sam koniec końców pięć wylosowanych patyczkami osób w 1-minutowych wystąpieniach podsumowało treść całej l ekcji.

Przypominajki:

Topos pieniądza (złota) wybrane przykłady – legenda o Midasie, obol dla Charona, wyprawa Argonautów po złote runo, biblijna przypowieść o talentach, Judaszowe srebrniki, złoty cielec, W. Shakespeare „Kupiec wenecki”, J. B. Molier „Skąpiec”, Wł. St. Reymont „Ziemia obiecana”, H. Balzac „Ojciec Goriot”, Ch. Dickens „Opowieść wigilijna”, Ch. Chaplin „Gorączka złota”.

Związki frazeologiczne z wyrazem „pieniądz” lub obracające się wokół tematu pieniądza – spać na pieniądzach, czas to pieniądz, psi pieniądz, pieniądze nie śmierdzą, wdowi grosz, nie śmierdzieć groszem, prać pieniądze, wyrzucać pieniądze w błoto, judaszowe srebrniki, hossa, bessa, kapitał, płacić za grzechy, na bank, mieć czyste konto, mieć u kogoś/spłacić dług, żyć na czyjś kredyt, ponosić koszta.

 

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *