Kruchy lód biblijnych faktów

Dodany przez: | maj 12, 2012 | Kategorie: Treść lekcji | 0 komentarzy

Kruchy lód biblijnych faktów

Cel lekcji w języku ucznia: Uświadomię sobie kruchość wiedzy o Biblii, którą będę przyswajać.

Nacobezu: pochodzenie nazwy „Biblia”, „Stary i Nowy Testament”, chronologia biblijna, liczba ksiąg

Streszczenie lekcji w czterech punktach: 1. Na rozgrzewkę (aczkolwiek za oknami szalała wiosna) zestawiliśmy biografię J. F. Kennedy’ego (do której – uwielbiam to! – wstawiliśmy brakujące przecinki) z tekstem L. Kołakowskiego pt. „Legenda o Cesarzu Kennedym tutaj, 2. zastanawialiśmy się nad tym, co przeczytaliśmy, co nas zastanowiło bądź rozbawiło, 3. odpowiadaliśmy na pytania: Jak można wyjaśnić to, co wydarzyło się na kongresie 6684. Akademii Nauk? Czym da się wyjaśnić pomyłkę dra Ramy? Dlaczego tekst badany przez Ramę nazwany został „Legendą”? Które jego  elementy możemy zaliczyć do faktów, a które wynikają z błędnej interpretacji?, 4. na koniec – po wprowadzeniu chronologii i liczby ksiąg Starego Testamentu – wyjaśniłam Wam, dlaczego, zabierając się do pracy nad Biblią, rozmawiamy o „stąpaniu po kruchym lodzie faktów”, tzn. jak niepewna jest nasza wiedza na temat tej książki.

Przypominajki:

Biblia (z gr. biblion, czyli „zwój”, „księga”) – zbiór ksiąg spisanych po hebrajsku, aramejsku i grecku uznawanych za święte przez żydów oraz chrześcijan.

Księgi Starego Testamentu zostały spisane między XI (niektórzy badacze twierdzą, że XIV) a II/I w. p.n.e., Nowego Testamentu – w I w.n.e. Ich liczbę szacuje się na: ST – od 39 (żydzi, protestanci) przez 46 (katolicy) do 49 (prawosławni), NT – 27 ksiąg.

Testament – „przymierze” między człowiekiem a Bogiem. Jego widzialnym znakiem jest Biblia.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *