Teczki – portfolia

Dodany przez: | paź 2, 2012 | Kategorie: OK dla uczniów | 0 komentarzy

Teczki – portfolia

Drugaczki i Drugaki,

my nauczycielki i nauczyciele, oceniając Wasze wysiłki, zazwyczaj ograniczamy się do wystawiania stopni lub dawania informacji zwrotnej. A przecież większość z Was intensywnie pracuje na lekcjach – piszecie, rozwiązujecie ćwiczenia, wypełniacie krzyżówki. Szkoda, że te wytwory giną i nie zawsze mogę docenić Wasz codzienny wysiłek.

Rozpoczynamy pracę nad „Krzyżakami” – to lektura, z którą możecie się spotkać na egzaminie po III klasie. Chciałabym, abyście dokumentowali każdy etap analizy książki w postaci teczki-portfolio.

Co to jest i do czego służy porfolio?

Portfolia służą dokumentowaniu osiągnięć, samoocenie oraz planowaniu własnego rozwoju. Chciałabym, aby do Waszych trafiły wszystkie, choćby najdrobniejsze, dowody zaangażowania w zajęcia czy podjętych działań. Będziecie mogli dzięki temu na bieżąco przyglądać się własnej nauce, dokonywać oceny postępów oraz pytać: Czego się chcę nauczyć? Co już umiem? Jak chcę osiągnąć cele?

Co powinno zawierać?

Wszystko, co pojawi się na lekcjach dotyczących „Krzyżaków, czyli: notatki i artykuły dotyczące książki, graficzne przedstawienia problemów, mapy myśli, ćwiczenia, krzyżówki, wypracowania, własne opinie i co tam jeszcze pojawi się na zajęciach. Nie muszą być one ani skończone, ani doskonałe. Liczą się podjęte próby – to dzięki nim i korygowaniu błędów wypracowujemy wszystkie umiejętności. W związku z tym, że to nasza pierwsza próba z portfolio – będę mówić, jakie rzeczy mają do niego trafić. Wiem, to przemocowe, ale obiecuję, że przy kolejnym decyzję pozostawię już Wam.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *