Wilcze gadanie

Dodany przez: | paź 11, 2012 | Kategorie: Domówki | 0 komentarzy

Wilcze gadanie

Undergroundianki i Undergroundianie,

oto nacobezu do Waszej pracy:

Ma się ona zaczynać następująco:

„Franciszek powiedział: „Przeto zasłużyłeś na stryczek, jako złodziej i zbójca najgorszy, i lud cały krzyczy i szemrze przeciw tobie, i cała okolica jest tobie wroga. Lecz zawrę, bracie wilku, pokój między tobą a nimi, byś ich nie krzywdził więcej, a oni przebaczą ci wszelką urazę dawną i ani ludzie, ni psy nie będą cię już prześladować”.

Po tych słowach okazał wilk ruchami ciała, ogona i oczu, że …………………………………………”, a następnie odpowiedział świętemu mężowi:

 Nacobezu:

Pamiętaj! Twoje wypracowanie:

1. ma mieć formę rozpoczętej apostrofą mowy z elementami perswazji (mowa to tekst przeznaczony do publicznego wygłoszenia; perswazja to racjonalne uzasadnianie swoich poglądów, pozwalające dojść do porozumienia).

2. powinno składać się z 3 części: wstępu, rozwinięcia, w którym wilk przedstawi własne argumenty, oraz podsumowania, czyli propozycji porozumienia.

3. powinno być logiczne i spójne, argumenty nie mogą się powtarzać ani przeczyć sobie nawzajem.

4. nie może zawierać kolokwializmów!!

Nie zapominaj o ortografii i interpunkcji.

Przecinki stawiamy m.in. przed: kolejnym nowym zdaniem (tzn. oddzielamy nimi poszczególne zdania pojedyncze w zdaniu złożonym), a, ale, lecz, jednak, jednakże, zaś, wszakże, owszem, natomiast, tylko, tylko że, jedynie, przecież, raczej, tymczasem, za to, więc, dlatego, toteż, to, zatem, wobec tego, skutkiem tego, wskutek tego, czyli, to jest, to znaczy, innymi słowy.

Nie stawiamy ich m.in. przed: albo, ani, bądź, czy, i, lub, niż, oraz, tudzież.

BĘDĘ PRZYWIĄZYWAĆ WIELKĄ WAGĘ DO WASZEJ INTERPUNKCJI!

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *